Audioriver Festival, 12-14.07.2024, Łódź

Audioriver Festival odbędzie się 12-14 lipca w Łodzi! Ten wielokrotnie nagradzany festiwal muzyki elektronicznej uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w regionie. Festiwal otrzymał po raz dziesiąty nagrodę najlepszego festiwalu w Polsce zdaniem czytelników muno.pl. Znamy już pełny program dziewięciu scen. Wiemy, że na festiwal powraca Strefa Debat.

W tym roku swoją obecność potwierdzili m.in. Victoria de Angelis z grupy Måneskin, która wystąpi wspólnie z Partiboiem69. Na scenie głównej zobaczyć będzie można też okrzyknięty najlepszym zespołem koncertowym skład WhoMadeWho czy słynący z filmowego rozmachu Kiasmos. Przyjedzie Elderbrook, jeden z ulubionych wokalistów młodszego pokolenia, a wisienką na torcie będzie teatralny występ Fever Ray z z legendarnego zespołu The Knife.

Atrakcjami dla wielbicieli muzyki techno będą m.in. występy Stephana Bodzina, który przylatuje ze stukilowym bagażem syntezatorów i spersonalizowanych kontrolerów oraz powrót legendy, jaką jest Richie Hawtin. Najmłodsze pokolenie w tej muzyce reprezentuje Sara Landry, której występ w Boiler Roomie może pochwalić się milionową widownią. Dla tych, którzy preferują house, szykują się występy Gorgon City czy Folamoura, a scenę drum & bass reprezentują m.in. Sub Focus, Metrik czy Black Sun Empire. Poza obfitym programem piątkowym i sobotnim, Audioriver to również tradycyjnie dzienna, startująca w południe, impreza zamykająca festiwal. Wystąpi jeden z największych gwiazdorów muzyki house, Damian Lazarus. W niedzielę ponownie wystąpi również Mall Grab.

Ciekawie zapowiada się również przegląd lokalnej sceny łódzkiej. Jedna z największych gwiazd ostatnich miesięcy w muzyce drum & bass, Bambi Uzi, wystąpi wspólnie z ukraińską artystką Nastią. Nastia zazwyczaj występuje w innym repertuarze, dlatego jej lipcowy występ będzie podwójnie wyjątkowy. Kolektyw 175 bpm zaprezentuje audiowizualny pokaz, a nowy materiał zagra Wonter. Obok Łodzian, na scenie pojawią się też oczywiście topowi artyści z kraju, m.in. Rysy Wojtka Urbańskiego, duet Sarapata, DJ-ka Lulu Malina czy rozchwytywani międzynarodowo Catz ‘n Dogz, Deas i VTSS. W Strefie Jelenia usłyszeć będzie można m.in. Święty Bass i DJ-a Blika b2b DJ Polkomtel. A strefy Truly Unique Zone i The Spirit of London będą poświęcone przeglądowi lokalnej sceny house’owej.

W tym roku na festiwal powraca strefa debat. Kolektyw 175 bpm w spotkaniu, którego partnerem jest sieć szkół policealnych TEB, będzie zdradzał sekrety organizacji imprez drum&bassowych oraz opowiadał o specyfice łódzkiej sceny. Pozostałe rozmowy odbędą się na temat ekologii wydarzeń muzycznych oraz zagadnieniach zdrowia psychicznego i ryzyku uzależnień.

Łódzkie Błonia zostaną udekorowane i ozdobione światłami tak, by zmienić teren w tymczasowo autonomiczną strefę artystycznych doznań. Na gości czeka również pole namiotowe ulokowane bezpośrednio przy terenie festiwalu. W trakcie wydarzenia kursować będzie darmowy autobus, który zabierze uczestników z przystanku Retkinia pod bramę festiwalu. Karnety wciąż są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem platform Biletomat i eBilet. W sprzedaży są również bilety na poszczególne dni oraz karnety VIP.

źródło: informacja prasowa.