BEKSIŃSKI.LIVE (relacja), 08.11.2023, Warszawa

Przestronne wnętrza warszawskiego COS Torwar, wielkoformatowe obrazy Zdzisława Beksińskiego ożywione przez sztuczną inteligencję oraz poruszające najdelikatniejsze struny muzyczne interpretacje – za nami warszawska odsłona multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE. W stolicy wystąpili wyjątkowi goście – Nosowska, Błażej Król, O.S.T.R. i Rogucki oraz oczywiście autorzy muzyki – WASILEWSKI i Wishlake.

Twórcy projektu BEKSIŃSKI.LIVE po raz kolejny udowodnili, że wydarzenie jest prawdziwym hołdem oddanym jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Ponad sto obrazów Beksińskiego pulsowało na ekranach, zabierając publiczność do świata wyobraźni artysty przepełnionego nadrealnymi wizjami z pogranicza jawy i snu, które niepokojąc, budziły wielkie emocje. Ten niezwykły efekt udało się osiągnąć dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która pozwoliła nadać obrazom dynamiki, tworząc swoistą opowieść o twórczości mistrza.

Malarstwo Beksińskiego stanowiło także punkt wyjścia do przygotowania warstwy muzycznej projektu. Jej autorami są WASILEWSKI oraz Wishlake. WASILEWSKI przy wykorzystaniu narzędzia pixelsynth dokonał trudnej sztuki przełożenia obrazów Beksińskiego na dźwięk. Pozyskane w ten sposób sample wykorzystał do stworzenia przestrzennych brzmień, na których osadził resztę kompozycji. W kolejnym etapie zostały dodane do niej słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom olbrzymiej wrażliwości. W Warszawie muzycy wykonali aż 13 autorskich kompozycji, w tym dwie znane już szerszej publiczności – „Po mnie ślad” oraz „Sny w słońcu”.

Wielu uczestników wydarzenia czekało także na występy gości specjalnych, którzy śpiewali swoje utwory w zupełnie nowych aranżacjach przygotowanych specjalnie na potrzeby wydarzenia BEKSIŃSKI.LIVE. Jako pierwsza przed publicznością zaprezentowała się Katarzyna Nosowska, której monumentalny głos doskonale wpisywał się w klimat dzieł Beksińskiego. W Warszawie artystka wykonała „Kto” i „Nomada”. Następnie, na scenie pojawił się Piotr Rogucki, który w swojej twórczości również nie stronił od mrocznych brzmień. Zebrani usłyszeli w jego wykonaniu „Czułe kontyngenty” i „Zobacz, jak się ładnie pali”. Trzeci z gości specjalnych – Błażej Król – hipnotyzował publiczność swoim wyjątkowym głosem i ponadprzeciętną wrażliwością w utworach „Miałem dziś nie tańczyć” oraz „Nie zrobię nic”. Na zakończenie pojawił się chyba najbardziej nieoczywisty muzyczny gość – O.S.T.R. Artysta językiem hip-hopu w utworach „Spowiedź” i „Mówiłaś mi” zabrał słuchaczy w pełną emocji podróż.

Podczas warszawskiego multimedialnego spektaklu niezwykle ważną rolę odegrali również muzycy: perkusista Gniewomir Tomczyk, wibrafonista Kuba Kotowicz oraz oktet smyczkowy. Ich żywe instrumenty dodały głębi wszystkim brzmieniom i wprowadziły publiczność w jeszcze bardziej podniosły i tajemniczy nastrój.

Multimedialny spektakl BEKSIŃSKI.LIVE odbędzie się jeszcze w Katowicach (1.12 / Spodek).

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE.

Więcej info: www.beksinski.live

Fotorelacja – zdjęcia mat. pras. Organizatora, fot. Piotr Tarasewicz
Źródło: inf. prasowa