Białołęckie spotkania z jazzowym Trio Latynoskim Maseckiego

Białołęckie Wieczory Jazzowe tym razem w odsłonie z Trio Latynoskim Marcina Maseckiego. Muzycy zagrają 15 stycznia o godzinie 19:00 w Białołęckim Ośrodku Kultury, ul. van Gogha 1, Warszawa. Bilety w cenie 90 zł (parter) i 70 zł (balkon) są już dostępne. Przygotujcie się na niezapomniany wieczór pełen energii latynoskich motywów jazzowych.

Masecki spędził dzieciństwo w Popayan, małym miasteczku u podnóża Andów w Kolumbii. Później, na studiach w Bostonie, poznał Candelarię Saenz Valiente, dziewczynę z Buenos Aires. Wzięli ślub. Pół wieku wcześniej w Buenos Aires poznali się dziadkowie Maseckiego – babcia była córką dyrektora Banku Polskiego, a dziadka wypchnęła II wojna światowa. Kultura muzyczna Ameryki Łacińskiej jest ciągle obecna w życiu Maseckiego. Tym razem, w formacie klasycznego tria fortepianowego, zagra i zaśpiewa dla Państwa zestaw ulubionych boler meksykańskich, walców wenezuelskich, chórów brazylijskich i tang argentyńskich.

TRIO LATYNOSKIE MARCINA MASECKIEGO

Marcin Masecki – pianino, śpiew
Max Mucha – kontrabas
Jerzy Rogiewicz – perkusja

Białołęckie Wieczory Jazzowe
15 stycznia godz. 19:00, van Gogha 1
Bilety: 90 zł (parter), 70 zł (balkon)

Marcin Masecki to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Gra na wszystkich instrumentach klawiszowych, komponuje, dyryguje, produkuje, aranżuje, edukuje i kuratoruje. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granicy między sztuką wysoką
a rozrywkową stały się jego znakami rozpoznawczymi.

Pierwszą pasją Maseckiego jest jazz i muzyka improwizowana. Główny projekt ostatnich lat to Jazz Band Młynarski-Masecki, orkiestra prowadzona wspólnie z Janem Młynarskim, prezentująca polską muzykę rozrywkową z okresu międzywojnia w nowej, oryginalnej odsłonie. Oprócz tego Masecki prowadzi własne trio grające muzykę autorską oraz angażuje się w rozmaite duety m.in z Jerzym Rogiewiczem, Kają Draksler, Barrym Guyem, Alexandrem Hawkinsem, a w przeszłości z Tomaszem Stańko.

We wrześniu 2022 miała miejsce premiera płyty z koncertami fortepianowymi Bacha i Mozarta, nagrana z orkiestrą barokową MACV. Wcześniej ukazały się m.in. Nokturny Chopina, Ostatnie Sonaty Beethovena, oraz Sonaty Scarlattiego. Masecki to również dyrygent. Współpracuje z Capellą Cracoviensis przy monumentalnym cyklu „Wszystkie Symfonie Haydna” oraz dyrygując własne kompozycje. Masecki to również kurator stołecznego życia muzycznego. Organizuje cykliczne imprezy w Teatrze Studio, podczas których przybliża publiczności świat muzyki klasycznej w przystępny i angażujący sposób.

Masecki pisze także muzykę do filmu oraz teatru. W 2022 otrzymał Polską Nagrowę Filmową Orzeł za muzykę do filmu „Powrót do tamtych dni”. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym w filmie „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego. Pracował przy filmie Agnieszki Holland „Gareth Jones”, serialu „Ślepnąc od Świateł” Krzysztofa Skoniecznego, oraz „1983” Olgi Chajdas. Wcześniej stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu „Obce Niebo” Dariusza Gajewskiego oraz „Fuck For Forrest” Michała Marczaka.

Wieńczy tę listę Masecki jako edukator. Co roku podczas Festiwalu Ensemble prowadzi klasę improwizacji.