Blind Channel: fiński zespół, ewolucja i osiągnięcia

Blind Channel to fiński zespół założony w 2013 roku w Oulu przez wokalistę Joela Hokkę. Zespół powstał, gdy do Joela dołączyli Joonas Porko, Olli Matela, Tommi Lalli i Niko Moilanen. Wszyscy członkowie uczyli się w tej samej szkole, Madetojan musiikkilukio (liceum muzyczne im. Leeviego Madetoi).

Pierwszy występ zespołu na żywo miał miejsce w październiku 2013 roku. W czerwcu 2014 roku grupa wygrała fińską edycję Wacken Metal Battle, dzięki czemu zakwalifikowała się na festiwal Wacken Open Air. W sierpniu 2015 roku wystąpili na festiwalach Sziget oraz Provinssirock.

29 września 2016 zespół wydał swój pierwszy album, Revolutions. W 2018 roku ukazała się druga płyta, Blood Brothers, która została nominowana do nagrody Emma dla najlepszego albumu rockowego. Trzeci album, Violent Pop, ukazał się w marcu 2020 roku.

W styczniu 2021 roku ogłoszono, że Blind Channel zostało jednym z finalistów Uuden Musiikin Kilpailu, fińskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Dark Side”. W lutym tegoż roku zespół wygrał finał selekcji i został reprezentantem Finlandii w konkursie. W Rotterdamie wystąpili w drugim półfinale konkursu i zajęli piąte miejsce, awansując do finału. W finale zajęli szóste miejsce z 301 punktami. Eurowizyjny utwór dotarł także na pierwsze miejsce listy przebojów Suomen virallinen lista. W maju 2021 roku zespół podpisał kontrakt płytowy z Century Media Records.

W maju 2022 roku zespół otrzymał sześć nagród podczas Emma-gaala za 2021 rok, a dwa miesiące później wydał kolejny album, Lifestyles of the Sick & Dangerous. W swojej karierze byli supportem takich zespołów jak Hollywood Undead, Simple Plan, Amaranthe, All That Remains, Sevendust i Machinae Supremacy. Wśród swoich inspiracji muzycznych wymieniają Linkin Park, Enter Shikari i 30 Seconds to Mars.

Dyskografia zespołu obejmuje cztery albumy: Revolutions (2016), Blood Brothers (2018), Violent Pop (2020) oraz Lifestyles of the Sick & Dangerous (2022).

Koncerty w Polsce:

BLIND CHANNEL
Support: Venues
17.04.2023 – Poznań, Tama
18.04.2023 – Gdańsk, Parlament