„Con te partiro” – od tego wszystko się zaczęło

„Con te partiro” to swoisty signature song Andrei Bocellego. Znany od blisko 25 lat utwór wyznaczył kierunek rozwoju kariery włoskiego tenora. Od tej piosenki rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera i do dzisiaj kompozycja jest najbardziej wyczekiwanym utworem każdego koncertu. Zwykle wybrzmiewa na pożegnanie z publicznością. Na żywo Andrei Bocellego będzie można posłuchać w tym roku na PGE Narodowym.

Piosenka „Con te partiro” (Z tobą odejdę) rozbrzmiewa na całym świecie od 1995 roku. Włoski tenor zaprezentował utwór na festiwalu San Remo, do którego powrócił po roku – już w roli gwiazdy. Późniejsza adaptacja kompozycji „Time To Say Goodbyee” (Czas się pożegnać) zaśpiewana w duecie z Sarah Brightman po włosku i angielsku stała się najlepiej sprzedającym singlem wszech czasów w Niemczech: sprzedano go w 3 milionach egzemplarzy, a przez 15 tygodni był numerem jeden na niemieckiej liście przebojów. Piosenka „Con te partiro” umieszczona została na drugiej płycie w karierze śpiewaka pt. „Bocelli”, wydanej w 1995 roku. Dwa lata później na przełomowym krążku „Romanza” znalazły się obydwie jej wersje. Angielsko-włoska adaptacja piosenki do dzisiaj pozostaje też najbardziej znana w dorobu włoskiego artysty.

Trafiła na listę najlepiej sprzedających się singli we Francji i Belgi. W sumie rozeszła się w 12 milionach kopii. Powstała także hiszpańska wersja przeboju „Por ti volaré”. Fenomen Bocellego był na ustach wszystkich. Artysta, który dzięki albumowi „Romanza” sprzedanemu w 20 milionach egzemplarzy, szturmem zdobył przemysł muzyczny, bił wszelkie rekordy. W USA krążek pokrył się czterokrotną platyną. Tę popularność artysta postanowił wykorzystać w szerzeniu gatunku muzycznego, który fascynował go najbardziej: rozpoczął swoją przygodę z operą.

W lecie 1997 roku w Torre del Lago Andrea Bocelli wykonał fragmenty oper „Madame Butterfly” i „Tosca”, a także arię z „Córki pułku”, w której dziewięciokrotnie zaśpiewał wysokie C, za co otrzymał owacje na stojąco. W 1998 roku w Cagliari zadebiutował u boku Danieli Dessi w „Cyganerii” Pucciniego, gdzie zagrał Rodolfa. W tym samym roku miało miejsce spotkanie Andrei Bocellego z maestro Zubinem Mehtą, które doprowadziło do owocnej współpracy.

Rok 1999 obfitował w ważne wydarzenia. Artysta po raz pierwszy wystąpił w słynnej Arena di Verona, gdzie oklaskiwało go 18 tysięcy widzów. W październiku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, do których w kolejnych latach powracał w blasku coraz większej sławy. Jeszcze w 1999 roku ukazał się kolejny hitowy album „Sogno”, który zawierał m.in. duet Bocelego z Céline Dion. Razem zaśpiewali piosenkę „The Prayer”. Utwór zdobył Złotego Globa i nominowany był do nagrody Grammy.

Kariera muzyczna Andrei Bocellego, którą rozpoczął utwór „Con te partiro” była już nie do zatrzymania. Podczas jego koncertów na podium przed orkiestrą stawali najsłynniejsi dyrygenci, tacy jak Lorin Maazal, Seiji Ozawa, Walerij Giergijew, Zubin Mehta czy Myun Whun Chung. 28 października 2001 roku na zaproszenie Rudolpfa Giulianiego, włoski tenor zaśpiewał na oczach całego świata „Ave Maria” Schuberta na ruinach World Trade Center podczas uroczystości upamiętniającej ofiary zamachów z 11 września.

Dobiegający czterdziestki Andrea Bocelli romantyczną i emocjonalną piosenką o pożegnaniu wyznaczył kierunek swojej kariery. Jego nazwisko od 25 lat jest na ustach całego muzycznego świata, a koncerty przyciągają tysiące fanów. Polska publiczność będzie miała okazję posłuchać najpopularniejszego śpiewała wszech czasów w tym roku. Andrea Bocelli wystąpi 22 sierpnia na PGE Narodowym. Bilety na to wydarzenie nabywać można za pośrednictwem www.prestigemjm.com.