Dream Theater i Devin Townsend w Polsce, 24.05.2022, Kraków

Devin Townsend będzie gościem specjalnym wiosennej trasy zespołu Dream Theater! Muzycy wystąpią na wspólnym koncercie 24 maja 2022 w krakowskiej Tauron Arenie.

Dream Theater powraca do Polski wiosną przyszłego roku z promocją najnowszego albumu. Koncer w Polsce jest częścią trasy koncertowej, podczas której z Dream Theater będzie występować producent, gitarzysta, multiinstrumentalista i kompozytor — Devin Townsend. W marcu kanadyjski artysta wydał swój osiemnasty album Empath. Niedługo ukaże się „Lightwork” (wyd. Inside Out Music).

O Dream Theater

Dream Theater to amerykański zespół progresywny metalowy założony w 1985 roku pod nazwą Majesty przez Johna Petrucciego, Johna Myunga i Mike’a Portnoya, którzy uczęszczali do Berklee College of Music w Bostonie w stanie Massachusetts. Jednak postanowili skoncentrować się na graniu w zespole, które kolidowało ze studiami. Więc porzucili studia a zespół ostatecznie stał się Dream Theater. Chociaż nastąpiło kilka zmian w składzie, trzech pierwotnych członków pozostało razem do 8 września 2010 roku, kiedy Portnoy opuścił zespół, a kilka miesięcy później zastąpił go Mike Mangini. James LaBrie jest wokalistą Dream Theater od 1991 roku, zastępując Charliego Dominiciego, który odszedł z zespołu dwa lata wcześniej. Pierwszy klawiszowiec Dream Theater, Kevin Moore, opuścił zespół po trzech albumach i został zastąpiony przez Dereka Sheriniana w 1995 roku, po okresie koncertowania. Po jednym albumie z Sherinianem zespół zastąpił go obecnym klawiszowcem Jordanem Rudessem w 1999 roku.

Do tej pory Dream Theater wydał piętnaście albumów studyjnych. Ich pierwszy album, When Dream and Day Unite, został wydany w 1989 roku i jest jedynym albumem, na którym wokalista jest Dominici. Najlepiej sprzedającym się wydawnictwem zespołu jest ich drugi album Images and Words (1992), który osiągnął 61 miejsce na liście Billboard 200. Oba albumy Awake (1994) i Six Degrees of Inner Turbulence (2002) również weszły na listy przebojów odpowiednio na 32. i 46. miejscu i spotkały się z uznaniem krytyków. Ich piąty album, Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory (1999) zajęło 95 miejsce na liście 100 najlepszych albumów gitarowych wszechczasów magazynu Guitar World z października 2006 roku. Został również uznany za 15. najlepszy album koncepcyjny w marcu 2003 roku przez magazyn Classic Rock.

W 2018 roku Dream Theater sprzedał ponad 12 milionów płyt na całym świecie i otrzymał dwie nominacje do nagrody Grammy. Wraz z Queensrÿche i Fates Warning zespół określany jest jako jedna z „wielkiej trójki” gatunku progresywnego metalu, odpowiedzialna za jego rozwój i popularyzację.

Devin Townsend

Devin Garrett Townsend (ur. 5 maja 1972) to kanadyjski piosenkarz, autor tekstów, muzyk i producent muzyczny. Jest założycielem ekstremalnego zespołu metalowego Strapping Young Lad, a którym był gitarzystą i wokalistą oraz autorem słów w latach 1994 – 2007. Miał również rozległą karierę solową i wydał łącznie 25 albumów we wszystkich swoich projektach do 2020 roku.

Po występach w wielu heavy metalowych zespołach w liceum Townsend został odkryty w 1993 roku przez wytwórnię płytową, która poprosiła go o wykonanie głównego wokalu na albumie Steve’a Vaia Sex & Religion. Po nagraniu i trasie koncertowej z Vaiem zniechęcony tym, co znalazł w przemyśle muzycznym, dał upust swojej złości na swoim solowym albumie Heavy as a Really Heavy Thing z 1995 roku, który wydał pod pseudonimem Strapping Young Lad. Wkrótce skompletował zespół o tej samej nazwie, z którym w 1997 roku wydał dobrze przyjęty przez krytykę album City. Od tego czasu wydał trzy kolejne albumy studyjne ze Strapping Young Lad, a także materiał solowy wydany pod własną niezależną wytwórnią HevyDevy Records.

Solowe albumy Townsenda są mieszaniną progresywnego metalu, hard rocka, new-age i ambientu. W 2002 roku założył zespół Devin Townsend Band, który nagrywał i koncertował na dwóch swoich solowych wydawnictwach. W 2007 roku rozwiązał zarówno Strapping Young Lad, jak i Devin Townsend Band, robiąc sobie przerwę w koncertowaniu, aby spędzić więcej czasu z rodziną. Po dwuletniej przerwie ponownie zaczął nagrywać i wkrótce ogłosił powstanie projektu Devin Townsend. Ten zespół zaczął od serii czterech albumów, wydawanych w latach 2009-2011, a każdy napisany w innym gatunku.

We wszystkich swoich zespołach i projektach solowych Townsend wydał 23 albumy studyjne i cztery albumy koncertowe. Jego charakterystyczny styl produkcji, charakteryzujący się wielościeżkową ścianą dźwięku, został porównany do stylów Roberta Frippa i Franka Zappy. Jego wokale sięgają od krzyku do śpiewu operowego, podczas gdy jego styl muzyczny jest zakorzeniony w metalu, a jego albumy są pisane tak, aby wyrażać różne aspekty jego osobowości.

 

Koncert DREAM THEATER (USA) progmetal + Devin Townsend (Kanada) progresywny metal, elektronika, alternatywny rock

Kiedy: 24 maja (wtorek) 2022
Gdzie: Kraków, TAURON Arena Kraków, ul. Stanisława Lema 7
Bilety: 189/299 zł – przedsprzedaż, 210/320 zł – miejsca siedzące