Głosy Oksytanii na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2024!

Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia) – trzydniowe święto kultury tradycyjnej! Po raz kolejny Lublin wypełni muzyka, taniec i rzemiosło. Do tej pory organizatorzy ogłosili, że na Scenie Festiwalu wystąpi Katarina Barruk, która w swojej twórczości nawiązuje do tradycji Saamów oraz estoński zespół Duo Ruut. Dziś do ich grona dołącza Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii nawiązującej do tradycji Oksytanii!

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to przede wszystkim święto muzyki, które co roku przyciąga do Lublina miłośników tradycyjnych brzmień. W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na śpiewie tradycyjnym, podkreślając jego bogactwo i różnorodność. Festiwalowa publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję zanurzyć się w autentycznych dźwiękach i poznać unikalne techniki śpiewu zakorzenione w różnorodnych tradycjach regionalnych.

Zapraszając Państwa na kolejne koncerty, naturalnie sporo mówimy o muzyce, ale drugim tematem, na który chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, jest temat języków wykorzystywanych niegdyś np. przez grupy etniczne i etnograficzne w różnych regionach Europy. Dziś niektóre z tych języków są mało popularne, czasami wręcz w zaniku lub dopiero zaczynają przeżywać swój renesans. Właśnie taki aspekt kultury zaprezentuje przed lubelską publicznością francuska grupa Barrut, która zaśpiewa dla nas w języku oksytańskim – opowiada Agata Turczyn, koordynatorka Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Muzyka zespołu opisywana jest jako spotkanie wokół dźwięku i poezji, łączące elementy tradycyjne z nowoczesnymi aranżacjami. Język oksykański, niegdyś popularny (to właśnie w nim powstawała spora część średniowiecznej poezji), przez zawirowania historyczne i polityczne zachował się w niewielkiej formie m.in. wśród mieszkańców miast i wsi południowej Francji. Dziś ruch jego odrodzenia i powrotu do codziennego użytkowania jest widoczny także w inicjatywach muzycznych, do których dołączył zespół Barrut.

Artystki i artyści tworzący grupę od dzieciństwa śpiewali tradycyjne pieśni, a budując obecny zespół, postanowili skorzystać ze spuścizny poetów, którzy pisali w języku oksytańskim. Zasób ten uzupełniają także o teksty układane przez samych siebie. W trakcie śpiewu ich głosy spotykają się, by chwilę później się minąć, nakładać się na siebie, wzajemnie nawoływać i komunikować. Rytmiczne oklaski i używane przez muzyków bębny nadają całości wyjątkowego charakteru, który porywa publiczność i pozwala jej zanurzyć się w oksytańskich inspiracjach grupy Barrut. W Lublinie, w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, wystąpią 24 sierpnia o godzinie 20.30 na Błoniach pod Zamkiem.

Artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu będzie Katarina Barruk, wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie główna Scena Festiwalu.

Dzień później (25 sierpnia, o godz. 19.30), w tym samym miejscu, będzie można usłyszeć Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach.

Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców.

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie retradycja.eu