IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, 7-21.10.2022, Gorzów Wielkopolski

W dniach 7-21 października 2022 roku odbędzie się IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Obejmie szereg niezwykle interesujących wydarzeń. Wśród nich będą koncerty symfoniczne, koncert kameralny i familijny, recital organowy oraz spektakl Polskiego Teatru Tańca.

12. Sezon Artystyczny przy ul. Dziewięciu Muz

Startuje dwunasty sezon artystyczny Filharmonii Gorzowskiej. Ambitny i różnorodny program koncertów, który zaplanowano na kolejny rok działalności, z pewnością zainteresuje nawet najbardziej wymagających melomanów.

Przeglądając ogłoszony już repertuar, uwagę zwracają m. in. takie tytuły jak: „Opera niepoważnie? Karnawałowa gala opery buffa”, „Cztery pory roku – Vivaldi / Osiecka”, „Czarodziejska miłość”, „Francuskie pejzaże” czy koncert oratoryjny „Mein Jesu, gute Nacht… Pasja wg Jana Sebastiana Bacha”. – Pierwszy raz od 10 lat w Gorzowie zabrzmi opera, a bardzo szeroki wachlarz muzycznych stylów i epok będziemy mogli podziwiać podczas koncertów kameralnych, nierzadko z udziałem naszych gorzowskich muzyków. – powiedział Przemysław Fiugajski, Dyrektor Artystyczny FG. Nie zabraknie także dobrze znanych i uwielbianych przez najmłodszych koncertów familijnych i zajęć edukacyjnych. Pierwsze spotkania z cyklu „Muzyczne Raczkowanie”, „Filharmonia juniora” i „Akademia muzyki” odbędą się już we wrześniu.

W październiku rozpocznie się IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, który na stałe wpisał się w kalendarz muzycznych wydarzeń Gorzowa Wlkp. i regionu.

IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

Dwutygodniowy Festiwal (7-21 października) obejmuje szereg niezwykle interesujących wydarzeń. Wśród nich są koncerty symfoniczne, koncert kameralny i familijny, recital organowy oraz spektakl Polskiego Teatru Tańca. W tym roku pojawi się nie lada gratka dla miłośników kina. Wśród wydarzeń festiwalowych zaplanowano bowiem pokaz filmu Jerzego Zarzyckiego „Miasto nieujarzmione” (1949), poprzedzony prelekcją na temat niezwykłej historii powstawania tego filmu, z którego muzyka wypełni finałowy koncert. Natomiast dla najmłodszych zaplanowano muzyczną grę edukacyjną „Kot Kilara”. Zabawa ta oparta jest na formule gier miejskich, pozwala graczom poruszać się po całym obiekcie – jak po wielkiej planszy. Udział w interaktywnej rozgrywce pełnej niespodzianek i dobrej zabawy to nie tylko doskonała okazja, by poznać fascynującą sylwetkę i świat kompozytora, ale również szansa na odkrycie najbardziej tajemniczych zakamarków gmachu filharmonii.

Kot Kilara – fot. T. Kowaluk
Kot Kilara – fot. T. Kowaluk

Dziewiątą edycję Festiwalu Muzyki Współczesnej przygotowano pod hasłem „Ślady przeszłości”. Tegoroczne hasło ma nawiązywać do historii, zachęcać do podążania jej śladami i odkrywania jej przejawów w twórczości kompozytorów współczesnych. Hasło to, za sprawą koncertu finałowego, zyska jeszcze jeden istotny kontekst. Odkryty zostanie „ślad przeszłości” twórców i muzyki zdradzonej i wyklętej. Do programu koncertu finałowego wybrano muzykę dwóch znakomitych polskich kompozytorów: Artura Malawskiego – napisaną do filmu „Robinson warszawski” (1946) oraz Romana Palestra z filmu „Miasto nieujarzmione” (1949). Ciekawostką jest to, że partytura Malewskiego szczęśliwie ocalała przed zniszczeniem przez ówczesne władze komunistyczne, a po siedmiu dekadach obie kompozycje zostały odnalezione w oryginalnym zapisie w zasobach Filmoteki Narodowej. Ich zawiłe losy będzie można poznać na specjalnie przygotowanym pokazie filmowym 20 października w Kinie 60 Krzeseł, a pierwsze ich publiczne wykonanie usłyszymy właśnie w naszej gorzowskiej filharmonii. Czy można wymarzyć sobie lepszy finał Festiwalu?

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara - inauguracja, fot. K. Grygiel
VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara – inauguracja, fot. K. Grygiel

Program IX Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara:

  • piątek, 7 października 2022, godz. 19:00

KORNOWICZ / SZYMAŃSKI / SCHNITTKE – koncert inauguracyjny

 

  • niedziela, 9 października 2022, godz. 17:00

3xMYKIETYN – koncert kameralny

 

  • wtorek, 11 października 2022, godz. 09:00

KOT KILARA – gra edukacyjna z cyklu MŁODY WSPÓŁCZEŚNIAK dla uczniów w wieku 11-14 lat

 

  • środa, 12 października 2022, godz. 19:00

RECITAL ORGANOWY ROMANA PERUCKIEGO

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

 

  • piątek, 14 października 2022, godz. 19:00

CZAS – PRZESTRZEŃ – MUZYKA – koncert symfoniczny

 

  • sobota, 15 października 2022, godz. 18:00

KURKA WODNA ALBO UROJENIE – Polski Teatr Tańca – sala koncertowa

 

  • niedziela, 16 października 2022, godz. 12:00

MUZYCZNY POJEDYNEK – koncert familijny z cyklu MŁODY WSPÓŁCZEŚNIAK

 

  • czwartek, 20 października 2022, godz. 18:00

MIASTO NIEUJARZMIONE – pokaz filmu połączony z prelekcją

Miejski Ośrodek Sztuki – Kino 60 Krzeseł

 

  • piątek, 21 października 2022, godz. 19:00

ŚLAD OCALONY – koncert finałowy