KK Pearls w Mediatece – 66 Krakowskie Zaduszki Jazzowe rozpoczęte, 23.10.2021, Wieliczka

W tym roku odbywa się 66. edycja festiwalu Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Spośród wszystkich festiwali muzyki improwizowanej jest to jeden z najstarszych. Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się w budynku Mediateki w Wieliczce z udziałem międzynarodowego kwartetu KK PEARLS. Jako pierwszy zespół zagrali dla fanów jazzu z Małopolski na tej edycji imprezy. Koncert odbył się 23 października 2021 roku.

KK PEARLS to formacja prowadzona przez polskiego pianistę, kompozytora i aranżera Krzysztofa Kobylińskiego. Jego kompozycje łączą jazz, klasykę, etno i elektronikę. Do współpracy przez kilka lat na różne sposoby zaprosił kosmopolityczny zespół. Waldemar Lindner, drugi Polak w składzie, ale rodowity Ślązak, zasiada na perkusji, co delikatnie ubarwia kwintet.

Najbardziej energiczny i żywiołowy, przykuwający wzrok (i oko fotoreportera) muzyk, to wywodzący się z Wenezueli znakomity basista Edi Sanchez. Który, jak się okazuje, jest właściwie trzecim Polakiem w składzie, bo ostatnio otrzymał obywatelstwo Polski. Czwarty członek kwartetu, Dima Gorelik jest izraelskim gitarzystą, ale urodził się na Ukrainie. Jego gitary akustyczne również charakteryzują się pięknymi paletami pejzaży i często widuje się go grającego u boku Anny Marii Jopek.

I last, but not least, Reut Rivka Shabi, piosenkarka, która nie tylko jest urocza dla oka, ale także niesamowicie prezentuje się na scenie pod względem wykonawczym. Pochodzi z Jerozolimy, obecnie mieszka w Tel Awiwie. Jej wokale są naturalne i piękne, nie tylko w stylu sefardyjskim czy bliskowschodnim, arabskim. A jeśli posłuchasz jej muzyki, poczujesz, że Bałkany – zarówno greckie, jak i macedońskie – odcisnęły swoje piętno na jej głosie. Wszystko to w połączeniu z idealnym wyważeniem i uśmiechem. Krótko mówiąc – był to wyjątkowy występ. Aranżacje, kompozycje i granie wspaniałych muzyków sprawiały radość publiczności,  czego wyrazem były wiwaty na koniec koncertu.

W tym roku na Festiwalu wystąpi także legenda naszego fusion, zespół LABORATORIUM.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego koncertu (tekst i fot: Sobiesław Pawlikowski).