Lipali w Zaklętych Rewirach, 24.09.2021, Wrocław

24 września Lipali, jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, odwiedzi wrocławskie Zaklęte Rewiry.

Zespół Lipali powstał w 2000 roku na podstawie osobistego projektu Tomka “Lipy” Lipnickiego, rok po rozpadzie legendarnego zespołu Illusion. W 2003 roku dołączyli Adrian “Qlos” Kulik i Łukasz “Luk” Jeleniewski. Jako trio nagrali cztery albumy studyjne: „Pi”, „Bloo”, „Trio” i „3850”. Należą do nich popularne piosenki, takie jak „Falling Down”, „Ashes” czy „Porcupine”.

Ponad dziesięć lat później do zespołu dołączył Roman Bereźnicki, który w tak licznym składzie wyprodukował album „Fasady”, który ukazał się pod koniec 2015 roku. Pod koniec 2018 roku zmienił się bas – „Qlosa” zastąpił Łukasz „Gajowy” Gajowniczek.

W 2019 roku ukazała się najnowsza płyta zespołu „Mosty, Rzeki, Lud”, a główny singiel „Kim jestem ?” został dobrze przyjęty przez fanów.

Ocena tego albumu przez muzyków brzmi:

“To jak wejście do nieznanego nocnego baru w porcie. Na początku poczujesz się zdezorientowany i niepewny. Po chwili twoja adrenalina wzrośnie i pozbędziesz się wszystkich swoich lęków i przygnębienia. Ty w końcu wylatuj tylnymi drzwiami, ale wiesz, że musisz tam wrócić.”

Lipali był 13 razy nominowany do Fryderyka i dwukrotnie zdobył nagrodę Piosenkarza Roku. Pod koniec grudnia 2012 roku utwór „Najbardziej niebezpieczne zwierzę świata” stał się oficjalną piosenką 21. Finału Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lipali, fot. mat. prasowe Zaklęte Rewiry
Lipali, fot. mat. prasowe Zaklęte Rewiry