Męskie Granie z największym finałem w historii (relacja), 26-27.08.2022, Żywiec

Ponad 20 koncertów na dwóch scenach, kilkunastotysięczna publiczność w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem i ogromna publiczność przed ekranami komputerów – za nami największy finał w historii Męskiego Grania. Na zakończenie sponsorowanej przez markę Żywiec trasy nie zabrakło wyjątkowych projektów specjalnych, jak choćby występu Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza, KORTEZ PROJEKT SPECJALNY czy Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście. Dla publiczności zagrała także Męskie Granie Orkiestra 2022 w składzie: BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI, która po raz ostatni wykonała na żywo tegoroczny hymn Męskiego Grania – „Jest tylko teraz”.

Największa trasa w historii

Tego lata Męskie Granie odwiedziło aż osiem miast, a koncerty odbywały się zarówno w piątki, jak i soboty. W line-upie wydarzenia znalazło się w sumie ponad 80 wykonawców, którzy zagrali aż 180 koncertów. Projekt był też jeszcze bardziej eklektyczny niż podczas wcześniejszych edycji, a z dwóch scen wybrzmiały nowe muzyczne gatunki, w tym rap, jazz czy elektro, co można było obserwować zwłaszcza na Scenie Ż, która zmieniła swój charakter na bardziej festiwalowy.

Męskie Granie to także wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Praca nad projektem trwa właściwie przez cały rok, a przy każdym koncercie pracuje ponad 800 osób, w tym zespół event managerów, dział komunikacji, oświetleniowcy, realizatorzy dźwięku czy ekipa techniczna. Montaż każdorazowo zaczyna się w poniedziałek – zaraz po niedzielnym demontażu cała produkcja przyjeżdża do kolejnego miasta, aby nadzorować przygotowania do kolejnej odsłony wydarzenia. I tak od czerwca aż do wielkiego finału w Żywcu. Dzięki temu w tym roku pod sceną i przed ekranami komputerów mogło bawić się tysiące fanów najlepszej polskiej muzyki.

Największy finał w historii

Finał Męskiego Grania tradycyjnie miał miejsce w Żywcu, kolebce marki Żywiec. W tym roku zarówno piątkowe, jak i sobotnie koncerty przepełnione były projektami specjalnymi. Jednym z nich był występ Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Aleksandra Dębicza. Swoim programem artyści w brawurowy sposób udowodnili, jak bliskie są sobie muzyka epoki baroku i muzyka rozrywkowa naszych czasów, zwłaszcza że w jednym z utworów do muzyków dołączył MIUOSH. Projekt specjalny na koncert w Żywcu przygotował również KORTEZ. Na scenie pojawił się razem z Tomkiem Ziętkiem i Tomkiem Sołowiejem oraz Darią ze Śląska – dziewczyną, którą bardzo chciał przedstawić publiczności. Na finale nie zabrakło także projektu MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”. W Żywcu utwory znane z płyty wykonywali liczni goście: Natalia Grosiak, Bela Komoszyńska, Igor Herbut, król, Julia Pietrucha, Marcelina i Franek Trojanowski. Na scenie pojawił się też PRO8L3M Art Brut na żywo feat. Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Wanda i Banda. Tym występem Oskar i Steez zabrali publiczność do uniwersum Art Brut, prezentując bogactwo historii i inspiracji płynących z polskiej muzyki lat 70., 80. i 90. Zebrani usłyszeli również Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście. Jest to wyjątkowy hołd dla niekwestionowanej ikony polskiej estrady i popkultury. Największe utwory Krawczyka w nowych aranżacjach wykonali: IGO, Kacperczyk, WaluśKraksaKryzys, król, Natalia Szroeder, MIUOSH, Marcelina, Baasch, Jucho, Artur Rojek, Piotr Zioła i Maciej Musiałowski.

Dwa dni, dwie sceny

W piątek na Scenie Głównej w Żywcu zagrali: MEEK, OH WHY?, król z gościnnym udziałem MIUOSHA, BRODKA, PRO8L3M Art Brut na żywo feat. Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Wanda i Banda oraz MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”. Zwieńczeniem piątkowego wieczoru był projekt Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym „Elektryczny” oraz „Początek”. Tego samego dnia na Scenie Ż zagrali: YANA, ATLVNTA, Dziwna Wiosna, Resina pres. Speechless, Coals oraz projekt TYMEK, URBAŃSKI i FISZ EMADE TWORZYWO. W sobotę zagrali na niej: ta UKRAINKA, jakub skorupa w towarzystwie Marceliny, Kamil Hussein, EABS, ARS LATRANS Orchestra: Sztuka Miłości, Oxford Drama oraz SOBEL. Na Scenie Głównej przed publicznością zaprezentowali się: Jakub Józef Orliński & Aleksander Dębicz, IGO z gościnnym udziałem Kwiatu Jabłoni, Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście, KORTEZ PROJEKT SPECJALNY oraz ZALEWSKI MTV Unplugged. Większość zebranych czekała jednak na wielki finał, czyli występ Męskie Granie Orkiestry 2022, w składzie BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI. Na koncercie w Żywcu towarzyszyli im: WaluśKraksaKryzys, Andrzej Markowski, Jakub Wojtas, Bolesław Wilczek, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Justyna Jarzębińska, Dorota Theisebach, Michał Grobelny, Jakub Łępa, Olaf Węgier, Szymon Białorucki, Radosław Mosurek i Jakub Kurek. Podobnie jak w innych miastach artyści zaprezentowali wyjątkowy muzyczny program oparty na znanych utworach w zupełnie nowych aranżacjach. Ze sceny wybrzmiały m.in. „Polskie tango”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Zwiedzam świat”, w którym gościnnie zaśpiewał MIUOSH. Muzycy po raz ostatni na żywo wykonali także tegoroczny hymn Męskiego Grania, czyli „Jest tylko teraz”. Trasa Męskie Granie 2022 tradycyjnie zakończyła się w ostatni wakacyjny weekend, ale to nie wszystko, co fani projektu otrzymają w tym roku – już jesienią premiera płyty z tegorocznej trasy.

Wyłącznym sponsorem trasy jest marka Żywiec.

Źródło: informacja prasowa. Fot: Mateusz Czech, Michał Murawski.

Fotogaleria, dzień I

Fotogaleria, dzień II