Nocna Zmiana Bluesa: klasyczny blues pod Wawelem (relacja), 18.06.2023, Kraków

W niedzielę, 18 czerwca 2023, w nietypowej dla koncertów muzycznych lokalizacji Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie, odbył się niezapomniany koncert Nocnej Zmiany Bluesa. Tym razem na scenie pojawiły się nowe twarze, ale klasyczny blues pozostał niezmienny.

Zdolni toruńscy weterani

Formacja Nocna Zmiana Bluesa, zasłużona dla polskiego bluesa, nie koncertowała w Krakowie od dawna. Zespół, założony przez wielkiego popularyzatora muzyki bluesowej, Sławka Wierzcholskiego, funkcjonuje na scenie muzycznej od ponad 40 lat. Mimo wielu zmian personalnych, stabilnym punktem zespołu pozostaje basista Piotr Dąbrowski, zapewniający basową podporę i wspomaganie wokalne dla Wierzcholskiego. W Krakowie na scenie zadebiutował również młody perkusista Kamil Długoborski.

Przyjazna scena w SOLVAY

Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY, pomimo swojej nietypowej lokalizacji na południu Krakowa, okazało się idealnym miejscem na koncert. Wygodne siedzenia, dobre nagłośnienie i światła, oraz dogodny dojazd to zalety, które z pewnością przyciągną do SOLVAY jeszcze więcej miłośników muzyki.

Klasyczny blues bez rewolucji

Podczas koncertu, Nocna Zmiana Bluesa zaoferowała publiczności autorski materiał oparty na tradycji amerykańskiego bluesa i folku. Zespół udowodnił, że nie potrzebuje stylistycznych rewolucji, aby zadowolić swoją publiczność. Muzycy udowodnili, że są świetnymi improwizatorami, dając popisy instrumentalne i organizując “pojedynki” gitarowe. Wszystko to zostało okraszone konferansjerką Sławka Wierzcholskiego, pełną ciekawych anegdot.

Znakomity finał

Koncert zakończył się uroczym akcentem – Sławek Wierzcholski zagrał krakowski hejnał mariacki na harmonijce ustnej. W ten sposób artysta oddał hołd miastu, które tak serdecznie go przyjęło.

Podsumowanie

Dwie godziny w towarzystwie toruńskich muzyków upłynęły błyskawicznie, tworząc niezapomnianą atmosferę. Oczekując na kolejne koncerty Nocnej Zmiany Bluesa oraz planowaną na jesień nową płytę zespołu, zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z krakowskiego koncertu.

Autor zdjęć: Sobiesław Pawlikowski