Porcupine Tree wystąpi w Polsce, 30.10.2022, Katowice

Porcupine Tree, brytyjska grupa muzyczna grająca progresywnego rocka wystąpi w październiku 2022 roku w Polsce. Zagrają 30 października w katowickim Spodku.

Porcupine Tree, brytyjski zespół rockowy założony przez Stevena Wilsona w 1987 roku, to zjawisko niezwykłe. Podczas trwającej ponad dwadzieścia lat kariery, muzycy Porcupine Tree zdobyli uznanie krytyków i kolegów muzyków, zdobyli kultową rzeszę fanów i wywarli wpływ na nowych artystów. Jednocześnie, kreując karierę w pewnej odległości od muzyki głównego nurtu, byli opisywani przez magazyny takie jak Classic Rock i PopMatters jako „najważniejszy zespół, o którym nigdy nie słyszałeś”.

Zespół zaczynał jako solowy projekt Wilsona, który początkowo sam tworzył całą muzykę zespołu. Jednak pod koniec 1993 roku chciał pracować w środowisku kapelowym, zatrudniając częstych współpracowników: Richarda Barbieri jako klawiszowca, Colina Edwina jako basistę i Chrisa Maitlanda jako perkusistę, aby stworzyć pierwszy stały skład. Z Wilsonem jako głównym wokalistą i gitarzystą, ten skład pozostał niezmienny do lutego 2002 roku, kiedy Maitland opuścił zespół, a Gavin Harrison został zwerbowany na jego miejsce.

Wczesne brzmienie Porcupine Tree przywoływało różne style psychodelicznego rocka, space rocka i rocka eksperymentalnego, później zmierzając w kierunku bardziej progresywnego/space rockowego, porównywalnego do Pink Floyd. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią płytową Kscope pod koniec lat 90. zespół zaczął zbliżać się do bardziej mainstreamowego alternatywnego rockowego brzmienia. Na początku 2000 roku zespół podpisał kontrakt z dużą wytwórnią płytową i ponownie zmienił swoje brzmienie, tym razem w bardziej progresywnym, metalowym kierunku.

W 2010 roku, po trasie promującej album studyjny “The Incident” z 2009 roku (ich największy dotychczasowy sukces komercyjny), zespół stał się nieaktywny, ponieważ Wilson zaangażował się w solową pracę, a pozostali członkowie rozpoczęli pracę nad własnymi projektami. W 2018 roku, po latach niezdecydowania, Wilson wykluczył możliwą reaktywację.

Mimo to zespół dokonał niespodziewanej reaktywacji w 2021 roku, tym razem w trio, w składzie Wilson, Barbieri i Harrison. Została formalnie ujawniona 1 listopada 2021 roku, z jednoczesnym wydaniem singla „Harridan” i zapowiedzią nowego studyjnego albumu “Closure/Continuation”, który ukaże się 24 czerwca 2022 roku.

Oficjalna strona zespołu Porcupine Tree: https://porcupinetree.com/

Porcupine Tree, koncert w Polsce, 2022

Porcupine Tree wystąpi z koncertem w Polsce:

30.10.2022  KATOWICE — Spodek  godz. 20:00

 

Porcupine Tree, koncert w Polsce, 2022
Porcupine Tree, koncert w Polsce, 2022