Sebastian Riedel & Cree pamięci Ryszarda Riedla, 2.10.2021, Kraków

2 października 2021 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury pojawił się Sebastian Riedel ze swoim zespołem Cree.

Krakowskiej publiczności zaproponowali program złożony głównie z piosenek autorstwa Dżemu. W sali NCK zjawił się komplet publiczności, a część w „ubraniach służbowych” – T-shirtach z nadrukowanymi logotypami Dżemu lub Cree.

Świetne nagłośnienie, dobre światła i stare dobre piosenki Dżem w nieco innych wersjach, niż te, które wrzucamy sobie w uszy od lat. Genetyka nie zawodzi, wiadomo, głos Sebastiana jest podobny do głosu Riedla seniora, więc wszystko się zgadzało. Motoryczna sekcja rytmiczna – czyli Lucjan Gryszka i Kuba Majerczyk – skutecznie napędzała tę maszynkę, a Riedel junior wraz z Bartłomiejem Miarką pięknie wygrywali na gitarach riffy i solówki.

Niektóre numery zostały przedłużone z oryginałów, wypełniając je „potarganym” instrumentalnym dialogiem, który zapewnił najbardziej malowniczy i ekspresyjny klawiszowiec sceny, Adam Lomania.

Cree na swoją markę pracuje od 1993 roku, wydając płyty z autorskim materiałem i grając setki koncertów, więc nie musi podpierać się legendą Riedla seniora. Ale bardzo dobrze, że Sebastian zdecydował się na koncerty z repertuarem grupy, w której był jego ojciec.

Tekst, zdjęcia Sobiesław Pawlikowski.