Sennheiser świętuje 25-lecie serii Evolution wireless

Firma Sennheiser, ekspert w dziedzinie zaawansowanej technologii audio, obchodzi 25-lecie bezprzewodowej serii mikrofonów Evolution Wireless – najbardziej udanej serii mikrofonów bezprzewodowych. Wprowadzona na rynek w 1999 roku, zaledwie rok po przewodowych mikrofonach Evolution, seria Evolution Wireless obejmowała różne systemy mikrofonów radiowych oraz zestawy do monitoringu dousznego. Od tego czasu powstało już kilka generacji systemów bezprzewodowych EW, z których najnowszym i najbardziej zaawansowanym jest cyfrowy Evolution Wireless Digital z 2020 roku.

Odważna decyzja

Historia ​Evolution i Evolution Wireless rozpoczęła się od odważnej decyzji, która była sprzeczna z powszechnym wówczas trendem. Szczególnie w branży muzycznej wielu producentów mikrofonów zlecało produkcję fabrykom w krajach o niskich kosztach.

„Nasz dziadek i ojciec wpadli w pułapkę: nie chcieli rezygnować z wysokiej jakości Sennheisera, ale potrzebowali bardziej przystępnych cenowo produktów na rynku muzycznym” – wyjaśnia Daniel Sennheiser. „Następnie inżynierowie Sennheisera zasugerowali, że firma mogłaby być w stanie w pełni automatycznie produkować wysokiej jakości mikrofony – podjęliśmy ryzyko i zainwestowaliśmy w niezbędne linie produkcyjne”.

Andreas Sennheiser dodaje: „Stworzyliśmy najnowocześniejszą w tamtych czasach linię do produkcji mikrofonów, a sukces od razu potwierdził, że mieliśmy rację: sprzedaż urządzeń bezprzewodowych ogromnie wzrosła”.

Linia produkcyjna,1999 rok.
Linia produkcyjna,1999 rok.

Coraz lepiej – we wszystkich dziedzinach

„Od samego początku seria Evolution Wireless korzystała z wiedzy Sennheisera w zakresie częstotliwości radiowych w dziedzinie dźwięku w teatrach i broadcastingu” – mówi Andreas Sennheiser. „Z każdą nową generacją, która została wprowadzona na rynek, nasi klienci i użytkownicy mogli być pewni, że mają w rękach najnowszą technologię bezprzewodową RF”.

Druga generacja Evolution Wireless została wprowadzona na rynek w 2004 r., następnie w 2009 r. G3, a w 2018 r. G4, przy czym każda nowa generacja była doskonalsza od poprzedniej pod względem funkcji i użyteczności. Podział na podserie 100, 300 i 500 wskazywał na cechy i skalowalność, których można oczekiwać od systemów.

Baza klientów wkrótce rozszerzyła się daleko poza branżę muzyczną: słynne bezprzewodowe systemy Evolution z końcówką „-P” przyciągnęły kamerzystów, filmowców, a nawet dużych nadawców telewizyjnych. Małe teatry z ograniczonym budżetem często wybierały serię 500. Seria 300 zaspokajała potrzeby zastosowań w komunikacji biznesowej.

Najnowsze i najlepsze – z myślą o użytkowniku końcowym

​Piąta generacja urządzeń bezprzewodowych Evolution Wireless wprowadzona na rynek w 2020 r. jest nadal rozwijana. Ta generacja jest przełomowa, ponieważ systemy musiały stać się cyfrowe, aby nadal zapewniać standardy audio i RF, do których przyzwyczaili się użytkownicy Evolution Wireless. Kompatybilność z poprzednią analogową generacją – co wcześniej było absolutną koniecznością – nie była już możliwa, chociaż systemy analogowe i cyfrowe można używać jednocześnie, korzystając z akcesoriów zaprojektowanych dla Evolution Wireless Digital.

„Aby zaznaczyć przejście na technologię cyfrową i zwiększyć świadomość użytkowników, piąta generacja Evolution Wireless nie została nazwana po prostu G5, ale Evolution Wireless Digital. Odeszliśmy także od podserii i zamiast tego stworzyliśmy w ramach rodziny produktów serie zorientowane na użytkownika” – zauważa Daniel Sennheiser.

Zaczyna się od klienta…

„Grupy fokusowe składające się z doświadczonych użytkowników końcowych z odpowiednich dziedzin w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju rodziny urządzeń Evolution Wireless Digital” – mówi Andreas Sennheiser. „Młode zespoły, inżynierowie dźwięku na żywo, eksperci ds. komunikacji biznesowej, kamerzyści i filmowcy stali się częścią zespołu tworzącego produkt – wyrażając swoje życzenia i oceniając iteracje rozwojowe”.

…i kończy się na kliencie

Wyniki tej pracy to seria EW-D, która koncentruje się na zespołach i muzykach, seria EW-DX do profesjonalnego dźwięku na żywo, komunikacji biznesowej i zastosowań w sektorze edukacji oraz seria EW-DP dla kamerzystów, filmowców i ekip reporterskich. Przejście na technologię cyfrową nie tylko poprawiło jakość dźwięku, ale dało użytkownikom wiele dodatkowych możliwości.

„Na przykład zespoły i prezenterzy mogą bardzo intuicyjnie skonfigurować swoją sieć bezprzewodową za pomocą aplikacji Smart Assist – coś, co nie było wcześniej możliwe w przypadku profesjonalnego systemu bezprzewodowego UHF” – mówi Daniel Sennheiser. „Kamerzyści mogą zdalnie wyłączyć wyciszenie rozmówcy, który przypadkowo włączył przycisk wyciszenia. Inżynier dźwięku na żywo nie musi kucać przed szafą, ale może teraz wygodnie łączyć nadajniki i odbiorniki za pośrednictwem Bluetooth. Integrator może bezproblemowo zintegrować technologię bezprzewodową z większymi instalacjami swoich klientów. Wszyscy użytkownicy otrzymują starannie zaprojektowane systemy, które zostały opracowane z myślą o ich potrzebach.”

„Cyfrowa wygoda i płynna integracja z workflow są dziś kluczowe w profesjonalnym audio, a dzięki Evolution Wireless Digital przenosimy dziedzictwo Evolution Wireless w cyfrową przyszłość dźwięku” – podsumowuje Andreas Sennheiser.

O firmie Sennheiser

Profesjonalne rozwiązania audio, takie jak mikrofony, rozwiązania konferencyjne, technologie streamingowe i systemy monitoringu scenicznego są częścią działalności Sennheiser electronic GmbH & Co. KG, urządzenia konsumenckie, takie jak słuchawki, soundbary i urządzenia wspomagające słyszenie są produkowane przez Sonova Holding AG na licencji Sennheiser. Więcej informacji o firmie na stronie www.sennheiser.pl