Yungblud – angielski piosenkarz, muzyk, autor tekstów i aktor

Yungblud tak naprawdę nazywa się Dominic Richard Harrison. Ten angielski piosenkarz, muzyk, autor tekstów i aktor w 2018 roku wydał swoją pierwszą EP-kę, Yungblud, a wkrótce potem album 21st Century Liability. W 2019 roku wydał kolejną EP-kę, The Underrated Youth. Jego drugi album, Weird!, został wydany pod koniec 2020 roku i osiągnął szczyt UK Albums Chart i osiągnął pozycję 75 na US Billboard 200.

Harrison urodził się 5 sierpnia 1997 roku w Doncaster, South Yorkshire, jako syn Samanthy Harrison i Justina Harrisona. Ma dwie młodsze siostry; Jemimę i Isobel. U Harrisona w młodym wieku zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), przez co był kłopotliwym uczniem. Został zawieszony w Ackworth School, po tym, jak jego przyjaciel odważył się “księżycować” jego nauczyciela matematyki. Harrison stwierdził, że był opiniotwórczym dzieckiem i czuł, że jego energiczna natura była często niezrozumiana. Uczył się w Arts Educational Schools, w Londynie.

YUNGBLUD, fot. Tom Pallant / mat. prasowe Universal Music
YUNGBLUD, fot. Tom Pallant / mat. prasowe Universal Music

Przed rozpoczęciem kariery muzycznej Harrison był aktorem, występując w serialach Emmerdale i The Lodge.

7 kwietnia 2017 roku Harrison wydał swój pierwszy singiel, “King Charles”. 15 września 2017 roku wydał “I Love You, Will You Marry Me”, piosenkę o mrocznej, współczesnej historii miłosnej. 10 listopada 2017 roku wydał “Tin Pan Boy”, piosenkę o projekcie budowlanym na Tin Pan Alley, muzycznym miejscu hotspot w Londynie. 19 stycznia 2018 roku wydał swoją EP-kę, Yungblud, która zawiera trzy single z wcześniejszego roku.

19 stycznia 2018 roku wydał “Polygraph Eyes” z EP, piosenkę o napaści seksualnej na dziewczęta. W wywiadzie do Harper’s Bazaar, stwierdził, że “trzeba o tym mówić z męskiej perspektywy, aby rozcieńczyć i rozbić gówno tej mentalności chłopaka, która została tak ogromnie zaakceptowana. ” Od 12 do 30 marca 2018 roku wspierał K.Flay na jej trasie “Everywhere Is Somewhere”. 14 marca 2018 roku wydał na YouTube teledysk do “Polygraph Eyes”.

6 lipca Harrison wydał swój pierwszy album, 21st Century Liability. W lipcu 2018 roku udał się do Stanów Zjednoczonych. 10 sierpnia wydał EP-kę, zawierającą siedem akustycznych wersji piosenek z 21st Century Liability, o nazwie Yungblud (Unplugged). W sierpniu 2018 roku ukazał się teledysk do “Falling Skies” z udziałem Charlotte Lawrence, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej 2 sezonu serialu Netflixa13 Reasons Why. Od 20 września 2018 r. do 20 kwietnia 2019 r. odbył trasę koncertową promującą swój debiutancki album, z Arrested Youth dołączającym do amerykańskich koncertów i Carlie Hanson dołączającym do koncertów w Wielkiej Brytanii i Europie.

17 stycznia 2019 roku wydał singiel “Loner”. 14 lutego 2019 roku wydał singiel “11 Minutes” z Halsey i Travisem Barkerem wraz z teledyskiem. Lirycznie piosenka opowiada o związku, który nie udaje się z powodu autosabotażu. Wydał swój pierwszy album na żywo Yungblud (Live in Atlanta) 22 marca 2019 roku.

Od 3 maja 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. wyruszył w trasę koncertową Don’t Wanna Be a Loner. “Parents” był pierwszym singlem wydanym z The Underrated Youth EP. Został wydany 24 maja 2019 r. i opisany przez Yungbluda jako piosenka o indywidualizmie.”I Think I’m Okay” został wydany przez Machine Gun Kelly, Harrisona i Travisa Barkera 7 czerwca 2019 r. 26 lipca 2019 roku Yungblud pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Fast & Furious: Hobbs & Shaw z coverem “Time in a Bottle” Jima Croce’a. 29 lipca 2019 roku singiel “Hope For the Underrated Youth” miał premierę w BBC Radio 1 podczas Annie Mac’s Future Sounds jako Annie Mac’s Hottest Record in the World.

Yungblud’s The Underrated Youth EP została wydana 18 października 2019 roku po pewnych opóźnieniach. Harrison ogłosił 17 maja 2019 roku, że tworzy komiks zatytułowany “Twisted Tales of the Ritalin Club” do wydania w październiku 2019 roku.[39] Wziął udział w MCM Comic Con 25 października 2019 roku, aby promować książkę. 31 października 2019 roku ukazał się teledysk do “Die a Little” ze ścieżki dźwiękowej 13 Reasons Why. Teledysk miał zająć stanowisko w sprawie świadomości zdrowia psychicznego.

W wywiadzie dla Capital FM, Blackbear ujawnił, że ma współpracę z Harrisonem i Marshmello. Współpraca została ujawniona jako piosenka o nazwie “Tongue Tied” i została zapowiedziana na 13 listopada. “Tongue Tied” został wydany 13 listopada wraz z teledyskiem, w którym wystąpił Joey King, na YouTube.

Był nominowany do czterech nagród NME: “Best British Solo Act”, “Best Music Video” za “Original Me”, “Best Solo Act in the World” oraz “Best Collaboration” również za “Original Me”. Wygrał “Best Music Video” za “Original Me”. 4 marca 2020 roku Harrison ogłosił, że odwołał swoją trasę po Azji z powodu pandemii COVID-19. Organizatorzy Coachelli ogłosili wtedy, że przełożyli festiwal muzyczny z kwietnia na październik również z powodu pandemii COVID-19. Po tym, jak jego występy zostały odwołane, wymyślił show Yungblud, aby mógł dać swoim fanom doświadczenie koncertowe.

22 kwietnia 2020 roku wydał “Weird!”. 16 lipca ukazało się “Strawberry Lipstick”. Weird!, pierwotnie ustalony na 13 listopada 2020 roku, został przesunięty na 4 grudnia 2020 roku. 9 stycznia 2021 roku wziął udział w internetowym wydarzeniu “A Bowie Celebration: Just for One Day”, wykonując cover Davida Bowiego “Life on Mars?”. 18 lutego 2021 r. cover na żywo został wybrany jako ścieżka dźwiękowa do lądowania łazika NASA Perseverance na Marsie.

YUNGBLUD, fot. Tom Pallant / mat. prasowe Universal Music
YUNGBLUD, fot. Tom Pallant / mat. prasowe Universal Music

W dniu 19 sierpnia 2021 roku wydał swój singiel “Fleabag”, który znalazł się na liście przebojów pod numerem 78 w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2021 roku ogłoszono, że Yungblud wyda swój pierwszy film krótkometrażowy oparty na jego piosence “Mars” z 2020 roku. Film jest wynikiem współpracy Mercury Studios i Interscope Films i skupia się na jednej z fanek piosenkarza o imieniu Charlie Acaster, która zmagała się z przekonaniem swoich rodziców, że jest transgenderowa. 11 marca 2022 roku Yungblud wydał swój singiel “The Funeral”, któremu towarzyszył teledysk, wydany na YouTube, z udziałem Sharon Osbourne i Ozzy’ego Osbourne’a. “Memories”, z udziałem amerykańskiej piosenkarki Willow, był drugim singlem, wydanym 6 maja 2022 roku. Teledysk do singla został wydany na YouTube tego samego dnia, z udziałem streamera Twitcha, i YouTubera, Valkyrae, w nim. Ujawnił okładkę i datę wydania swojego trzeciego albumu studyjnego 17 maja, podczas livestreamu. “Don’t Feel Like Feeling Sad Today” było trzecim singlem, wydanym 29 czerwca 2022 r. “Tissues” było czwartym singlem, wydanym 30 sierpnia 2022 r., piosenka w szczególności sampluje “Close To Me” The Cure. Trzeci album studyjny, Yungblud, został wydany 2 września 2022 r.

Yungblud – aktywność społeczna

Yungblud udziela się równiez na polu aktywności obywatelskiej i społecznej. 24 marca 2018 roku Yungblud uczestniczył w wiecu March for Our Lives, prowadzonym przez studentów wiecu demonstracyjnym przeciwko przemocy z użyciem broni. Przekazał wydarzenie na żywo. 30 maja 2020 roku uczestniczył w protestach George’a Floyda na rzecz Black Lives Matter w Kalifornii. On i Halsey pomogli udzielić pierwszej pomocy niektórym protestującym.

Jacy artyści mieli wpływ na twórczość Yungblud?

Harrison sam wymienia taki artystów rockowych, popowych i hip-hopowych, którzy mieli na niego największy wpływ: Arctic Monkeys i Alex Turner, The Beatles, The Cure i Robert Smith, Nirvana, Avril Lavigne, The Clash, Soundgarden, My Chemical Romance, Marilyn Manson, Lady Gaga, Lorde, Post Malone, Kanye West, Eminem i Katy Perry.

Yungblud – życie prywatne

Życie prywane tego artysty siłą rzeczy interesuje wielu jego fanów. W sierpniu 2018 roku YUNGBLUD zatweetował, że cierpi na bezsenność. W lutym 2020 roku rozmawiał z Evening Standard i powiedział, że dwukrotnie próbował popełnić samobójstwo po przejściu przez serię pozytywnych i negatywnych wydarzeń w swojej karierze.  Opisał siebie jako seksualnie płynny w wywiadzie dla Attitude w sierpniu 2019 roku. W innym wywiadzie dla magazynu w grudniu 2020 roku, opisał siebie jako panseksualny i poliamoryczny. Przez kilka miesięcy był w związku z amerykańską piosenkarką Halsey; potwierdziła ich rozstanie w październiku 2019 r. Prawie rok później, na podcaście Jessie Ware’s Table Manners, w listopadzie 2020 r., Yungblud powiedział, że zerwali, ponieważ lepiej funkcjonowali jako przyjaciele. Od lipca 2021 roku spotyka się z amerykańską piosenkarką i projektantką mody Jesse Jo Stark.

Yungblud – wzrost

Yungblud zapytany na twitterze o to, jak wysoki jest stwierdził: mierzę 5 stóp i 11 cali (czyli ok. 180 cm). Chociaż w teledysku dla Radio X powiedział: 5 stóp i 10 cali (czyli ok. 177,8 cm), (11 cali z moimi creepersami – nigdy ich nie zdjemuję! – dodał)

Yungblud – dyskografia

Angielski wokalista Yungblud wydał trzy albumy studyjne, jeden album koncertowy, sześć EP-ek, dwadzieścia sześć singli (w tym jeden jako featuring artist) i dwadzieścia dwa teledyski. Jego drugi album studyjny, Weird!, i trzeci album z własnym tytułem osiągnęły numer jeden na UK Albums Chart. Ta ostatnia płyta jest certyfikowana jako złota w Wielkiej Brytanii.

Albumy studyjne

21st Century Liability
Opublikowano: 6 lipca 2018 r.
Label: Locomotion, Geffen, Interscope
Format: Pobranie cyfrowe, streaming, CD, LP

Weird!
Opublikowano: 4 grudnia 2020 r.
Label: Locomotion, Geffen, Interscope
Format: Pobranie cyfrowe, Streaming, CD, CS, LP

Yungblud
Released: 2 September 2022
Label: Locomotion, Geffen
Format: Digital download, streaming, CD

Albumy na żywo

Yungblud (Live in Atlanta)
Released: 21 March 2019
Label: Locomotion, Geffen
Format: Digital download, CD, LP

Single

2017
“King Charles”
“I Love You, Will You Marry Me”
“Tin Pan Boy”

2018
“Polygraph Eyes”
“Anarchist”
“21st Century Liability”
“Psychotic Kids”
“California”
“Medication”
“Kill Somebody”

2019
“Loner”
“11 Minutes”
“Parents”
“I Think I’m Okay”
“Hope for the Underrated Youth”
“Die a Little”
“Original Me”
“Tongue Tied”

2020
“Weird!”
“Strawberry Lipstick”
“Lemonade”
“Obey”
“God Save Me, but Don’t Drown Me Out”
“Cotton Candy”
“Mars”
“Acting Like That”

2021
“Fleabag”

2022
“The Funeral”
“Memories”
“Don’t Feel Like Feeling Sad Today”
“The Emperor”
“Tissues”