DAGADANA – koncert charytatywny w Radiu Kraków, 16.03.2022

W środę 16 marca 2022 roku w Radio Kraków odbył się niezwykły koncert na rzecz najmłodszych ofiar wojennego exodusu — ukraińskich dzieci, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Krakowie i Małopolsce.

Wystąpił zespół DAGADANA, prawdziwy ambasador słowiańskiej kultury, łączący elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Zespół od 13 lat tworzony jest przez Polkę — Dagę Gregorowicz i Ukrainkę Danę Vynnytską oraz  Mikołaja Pospieszalskiego i Bartosza  Mikołaja Nazaruka.

DAGADANA przekracza granice pomiędzy narodami udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Za debiutancką płytę DAGADANA zdobyła Fryderyka, zagrała ok. 1000 koncertów w 25 krajach. Jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy DAGDANA wystąpiła w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival.

Cała kwota ze sprzedaży biletów-cegiełek oraz ze zbiórki prowadzonej do puszek podczas koncertu, została przeznaczona na wyposażenie dzieci z Ukrainy w wyprawki szkolne i przedszkolne, tworzenie miejsc spotkań i integracji dla przybyłych do Małopolski rodzin (matek z dziećmi) i organizację kursów nauki języka polskiego.

Koncert organizowany był przez Radio Kraków we współpracy z Fundacją The Polish Modern Music Institute z siedzibą w Krakowie, która zbiera środki na długofalową pomoc przeznaczoną na integrację uchodźców z Ukrainy w nowym środowisku.

Tekst, zdjęcia Ada Kopeć-Pawlikowska.