Joy Crookes
Joy Crookes (Joy Elizabeth Akther Crookes), ur. 9 października 1998 r., to angielska piosenkarka i autorka tekstów. W swojej muzyce łączy szczegóły dotyczące związków, samodzielności, swojej kultury, korzeni w południowym Londynie i tożsamości.
Joy Crookes wydała trzy rozszerzone spektakle od 2017 roku i była nominowana do nagrody Rising Star Award w 2020 Brit Awards.
Joy Elizabeth Akther Crookes urodziła się w dzielnicy Lambeth w południowym Londynie w dniu 9 października 1998 r. z bengalskiej matki z Dhaki i irlandzkiego ojca z Dublina. Dorastała w okolicach Elephant and Castle, gdzie spędziła osiem lat w katolickiej państwowej szkole podstawowej. Joy Crookes zainteresowała się śpiewem po wzięciu udziału w warsztatach jazzowych i bluesowych, a w wieku 13 lat zaczęła publikować covery Laury Marling i reggae na YouTube. Będąc nastolatką, Crookes nauczyła się grać na gitarze, pianinie i basie, zanim napisała własną muzykę. Kiedy skończyła 14 lat, jej rodzice rozeszli się i przeniosła się z matką do Ladbroke Grove. W kwietniu 2013 r. Crookes w wieku 14 lat przesłała na YouTube cover „Hit the Road Jack” Raya Charlesa. Film przyciągnął uwagę ponad 600 000 widzów, w tym jej obecnego menedżera kilka miesięcy później.
Joy Crookes — debiutancki singiel
W wieku 17 lat Joy Crookes wydała swój debiutancki singiel „New Manhattan” w lutym 2016 r., a także „Sinatra” w sierpniu 2016 r. i „Bad Feeling” w czerwcu 2017 r. „Nowy Manhattan” to piosenka miłosna, która została nazwana na cześć obszaru w Brukseli. M Magazine napisał o Crookes na początku swojej kariery, stwierdzając:
„[Ona] może jeszcze nie skończyła szkoły, ale brak doświadczenia z pewnością nadrabia zręcznością dźwiękową”. Opisując estetykę w Debiutancki teledysk Crookesa do „Sinatry”, napisał Pip Williams z Line of Best Fit, „podobnie jak [jej] dźwięk, [wideo] rozmywa klasykę ze współczesnością, otulając słuchacza nostalgią, jednocześnie drażniąc go pewnymi wskazówkami zupełnie nowy.”
Joy Crookes wydała swoją debiutancką EP, Influence, z Speakerbox i Insanity Records w lipcu 2017 roku. Pięcioutworowa EPka trwa niecałe 20 minut i zawiera “Sinatra”, “Bad Feeling”, “New Manhattan”, “Mother May I Sleep With Danger?” i „Moc”. Crookes wykonała “Mother May I Sleep With Danger?” wraz ze swoim gitarzystą Charlesem J Monneraud na globalnej platformie muzycznej COLORS, w grudniu 2017 r.. Według stanu na listopad 2019 r. film zyskał ponad osiem milionów wyświetleń na YouTube. Powiedziała BBC, że sama napisała piosenkę w Nowy Rok 2017 i zaczęła grać piosenkę w trasie, stwierdzając:
„Kiedy komponujesz piosenkę, poznajesz ją – zostajesz w jej domu, spotykasz jej mamę, ty poznać rodzeństwo, które mu się nie podoba. Kiedy więc pracowaliśmy nad kolorami, był to spacer po parku. Film naprawdę wszystko zmienił. Przez około sześć miesięcy po tym, gdziekolwiek poszedłem, ludzie mówili: „Czy jesteś Radość z kolorów?”
Singiel „Don’t Let Me Down”
Crookes wydała singiel „Don’t Let Me Down” z towarzyszącym teledyskiem w listopadzie 2018 roku przed wydaniem swojej drugiej EPki, Reminiscence, w styczniu 2019 roku. Clare O’Shea z The Line of Best Fit opisała EP jako „zbiór pięciu odrębnych utworów łączących pop, R&B i soul”. “Let Me Down”, „For a Minute”, a także utwór „Two Nights”, który został dodany do listy odtwarzania BBC Radio 1 w lutym 2019 r. Crookes po raz pierwszy pojawiła się w Vogue’u w marcu 2019 roku, przed wydaniem singli „Since I Left You”.
Joy Crookes wystąpiła na Introducing Stage w BBC Radio 1’s Big Weekend w maju 2019 r., zanim wydała swoją trzecią EP-kę, Perception, w przeddzień czerwca 2019 r. Pięcioutworowa EPka zawiera “Hurts”, “No Hands”, “London Mine”, “Since I Left You” i “Darkest Hour”. Crookes po raz pierwszy wystąpiła na festiwalu Glastonbury w czerwcu 2019 roku. We wrześniu 2019 r. Crookes wyprodukowała „Yah / Element” składankę „Yah” i „Element” Kendricka Lamara, zanim ogłosiła swoją wyprzedaną trasę po Europie w październiku 2019 r. Na początku października wydała singiel „Early” z irlandzkim artystą hip-hopowym Jafarisem], który później osiągnął pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów azjatyckich. Crookes zadebiutowała w telewizji, gdy w listopadzie 2019 roku wystąpiła z Jafarisem „Early” w programie Later… z Jools Holland. Crookes pojawiła się w irlandzkim serialu muzycznym Other Voices w listopadzie 2019 roku. Crookes została nominowany do nagrody Rising Star Award w 2020 Brit Awards. Zajęła czwarte miejsce w Sound of 2020, corocznym plebiscycie BBC wśród 170 krytyków muzycznych, którzy przewidują przełomowe występy na nadchodzący rok. Crookes była chwalona za jej „historie południowego Londynu pełne dowcipu i romansu”.
Singiel „Anyone But Me”
W kwietniu 2020 roku Joy Crookes wydała swój pierwszy singiel 2020 roku, „Anyone But Me”, który zadebiutował na szczycie UK Asian Top 40. Piosenka opowiada o jej walce ze zdrowiem psychicznym i o tym, jak czuje, że „w [jej] głowie żyje inna osoba”. We wrześniu 2020 roku Crookes wydała cover singla The Wannadies z 1994 roku „You & Me Song”, który pojawił się w reklamie telewizyjnej O2, w konsekwencji pojawił się zarówno na brytyjskich listach singli do pobrania, jak i na listach sprzedaży singli w Wielkiej Brytanii.
W czerwcu 2021 roku Crookes wydała „Feet Don’t Fail Me Now” jako główny singiel z jej nadchodzącego debiutanckiego albumu, Skin. Osiągnął 3. miejsce w brytyjskiej azjatyckiej czterdziestce.
Joy Crookes – życie prywatne
Crookes obecnie wyraża swój gniew na niektóre niesprawiedliwości i tematy, takie jak gentryfikacja, rasizm, ksenofobia, Brexit i feminizm za pośrednictwem Twittera. Od sierpnia 2021 r. Crookes ma ponad 211 000 obserwujących na swoim koncie na Instagramie. Crookes wytatuowała imię swojego irlandzkiego dziadka, Frankie Crookes, na jej ramieniu, zanim zmarł w 2018 roku.
Crookes wymieniła Black Uhuru, Marvina Gaye, The Pogues, Sinéad O’Connor, Kendricka Lamara, Gregory’ego Isaacsa i Kate Nash jako niektóre z nazwisk związanych z jej pierwszymi doświadczeniami z muzyką. Opowiedziała BBC o muzyce, jaką słuchała podczas jazdy z ojcem na lekcje tańca irlandzkiego:
„Mój tata chciał dać mi prawdziwą edukację. Od Nicka Cave’a do Kinga Tubby’ego i całej tej pakistańskiej muzyki. To jest z waszych krańców świata, powinniście to usłyszeć.”
źródło: wikipedia.org