Skaldowie

Skaldowie, krakowska grupa rockowa, była szczególnie popularna od lat 60. do 80. XX wieku. Z ich wykształceniem muzycznym i bliskością bogatego w folklor Podhala, wiele z ich utworów było fuzją rocka, folku i muzyki klasycznej.

Skaldowie powstali w 1965 roku w Krakowie. Dziadkowie założycieli, Andrzeja i Jacka Zielińskich, ze strony matki pochodzili z Zakopanego w Tatrach Wysokich i obaj chłopcy lubili tam spędzać czas i wędrować po górach. Wiele z ich kompozycji zawierało odniesienia do muzyki ludowej z regionu.

Skaldowie wywołali poruszenie w 1972 r. tym, że motywy z podhalańskiej muzyki góralskiej znalazły się na przełomowym albumie „Krywań, Krywań”. Jego 18-minutowy utwór tytułowy, oznaczony jako „suite” na okładce albumu, był fuzją rocka, folku i muzyki klasycznej z cytatami z dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Aleksandra Borodina, Modesta Musorgskiego, Gioachino Rossiniego i innych.  Tekst, chociaż uznawany za pieśń ludową, pochodził w rzeczywistości z ludowego poematu „Kriváň, High Kriváň!” („Krywaniu, Krywaniu wysoki!”) Kazimierza Przerwy-Tetmajera opublikowany w 1903 roku.

W latach 1966-1980 otrzymali liczne nagrody państwowe i byli jedną z najpopularniejszych grup muzycznych w Polsce.

(fot. Sobiesław Pawlikowski).