Henry Rollins: od punk rocka do eksperymentatora muzycznego

Wokalista, autor tekstów, poeta, pisarz, aktor, mówca, wydawca, prezenter radiowy i telewizyjny, podcaster, aktywista. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie te określenia odnoszą się do jednej osoby, a jednak tak właśnie jest. Henry Rollins – bo o nim tu mowa – to dodatkowo prawdziwa legenda punk rocka i niezwykle charyzmatyczna postać. Jego kariera obejmująca wszystkie powyższe role i funkcje trwa już ponad czterdzieści lat i właśnie dzięki takiej różnorodności zajęć nie widać jej końca.

Jako pierwsza – na początku lat 80. XX wieku – pojawiła się muzyka, ale nie można też pominąć wcześniejszych przeżyć Henry’ego, które bez wątpienia odbiły się na jego późniejszym życiu. Rozwód rodziców, gdy miał zaledwie trzy lata, częste zmiany szkół, z których był kolejno wyrzucany przez kłopoty wychowawcze czy nauka w wojskowej szkole średniej to tylko naważniejsze z nich.

Henry Rollins w Polsce!

W 1979 roku Rollins (a właściwie Garfield) porzucił studia i zaczął pracować jako techniczny różnych zespołów działających w okolicach jego rodzinnego Waszyngtonu. Chociaż początkowo pociągał go hard rock, za sprawą Iana KcKaye’a zainteresował się punk rockiem. Bliski kontakt z różnymi grupami umożliwił mu okazjonalne występy u ich boku, a w końcu Henry został frontmanem zespołu State of Alert (jeszcze pod swoim prawdziwym nazwiskiem). Grupa ta nie istniała zbyt długo bo zaledwie kilka miesięcy, ale zdążyła nagrać jedną EP’kę. Bardzo szybko po jej rozpadzie Henry znalazł nową grupę dołączając w 1981 roku do działającego już kilka lat Black Flag, po tym gdy z formacji tej odszedł dotychczasowy wokalista. Była to dla niego bardzo duża zmiana w życiu, gdyż oznaczała m.in. przeprowadzkę na drugi koniec Stanów Zjednoczonych. Aby przenieść się do Los Angeles musiał porzucić dotychczasową pracę i sprzedać cały dobytek. Wtedy też zaczął używać oficjalnie nazwiska Rollins. W ciągu pięciu lat jakie spędził z Black Flag nie tylko intensywnie koncertował i rozwinął się jako wokalista i artysta sceniczny, ale też nagrał z tym zespołem sześć płyt studyjnych, a także albumy koncertowe i EP’ki.

W 1986 roku zespół Black Flag rozwiązał się, ale Henry bardzo szybko powołał do życia własną formacją, nazwaną po prostu Rollins Band. Zanim do tego doszło Rollins zdążył jeszcze nagrać dwie solowe płyty. Tak jak grupa Black Flag poszła z czasem w nieco inną stronę niż hardcore punk, od którego zaczynała, także Rollins Band łączył w swej twórczości różne style – m.in. post-hardcore, alternatywny metal, hard rock czy funk metal. Grupa kilkakrotnie robiła sobie dłuższe lub krótsze przerwy (a do tego zmianom ulegał skład), ale w ciągu dwudziestu lat nagrała siedem albumów studyjnych, a także kilka płyt studyjnych. Dyskografia zespołu obejmuje też single, EP’ki i inne wydawnictwa. Do najsłynniejszych utworów tej formacji należą „Low Self Opinion” i „Liar”, a popularność zespołowi przyniosły nie tylko albumy ale również koncerty, których przez lata działalności grupa dawała bardzo dużo. Ostatnim jak dotąd przejawem aktywności Rollins Group była krótka reaktywacja w 2006 roku w niemal oryginalnym składzie.

Jeszcze będąc członkiem Black Flag, Henry Rollins zaczął już występować w zupełnie innym formacie, a mianowicie jako artysta „spoken word”. Tę właśnie działalność prowadzić do dzisiaj, jeżdżąc po całym świecie ze swoimi prezentacjami w formie swoistych prelekcji, podczas których opowiada nie tylko o tym co sam przeżył, ale także porusza rozmaite tematy społeczne. W jego tekstach odnaleźć możemy potępienie wielu zjawisk typowych dla nowoczesnej cywilizacji, jak również krytykę typowego amerykańskiego stylu życia. Henry Rollins znany jest też z sarkastycznego poczucia humoru, jak również tego, że nie stroni od autoironii. Pierwszy własny album tego typu wydał w 1988 roku („Short Walk on a Long Pier”), ale już wcześniej mówione przez niego teksty pojawiły się na płycie Black Flag „Family Man” (1984) stanowiąc jej pierwszą stronę. Od tego czasu wydał kilkanaście takich albumów i niemal tyle samo materiałów wideo. Jego najnowszy program, z którym już wkrótce odwiedzi Europę, jest zatytułowany „Good To See You”. Potrwa ona od lutego do początku kwietnia i w jej ramach Henry pojawi się także w Polsce.

Kolejnym przejawem artystycznego wyrażania siebie jest w przypadku Henry’ego Rolinsa aktorstwo i na tym polu jest aktywny już kilkadziesiąt lat. Początków tej części jego kariery można doszukiwać się jeszcze w latach 80., ale były to filmy dokumentalne, w których pojawiał się po prostu jako członek zespołu Black Flag. Od lat 90. zaczął już jednak występować w filmach fabularnych, a wśród pierwszych tytułów znalazły się m.in. „Johnny Mnemonic”, „Gorączka” czy „Zaginiona autostrada” Davida Lyncha. Jego kariera aktorska trwa do dzisiaj (w 2021 wystąpił w filmie „Music”, a poza filmami pełnometrażowymi można go było zobaczyć w kilku serialach (m.in. „Synowie anarchii”). Henry zajmuje się także dubbingiem.

Od wielu lat Henry Rollins jest właścicielem własnego wydawnictwa 2.13.61 (jego nazwa to nic innego jak jego data urodzenia), w ramach którego publikowane są nie tylko jego albumy „spoken word”, ale także książki – własne i innych autorów. Henry jest autorem kilkunastu książek o różnym charakterze zawierających wspomnienia, relacje z podróży czy felietony. Kilka z nich nagrał także w formie audiobooków. Już w latach 90. XX wieku Rollins prowadził różne programy telewizyjne, ale w dwóch ostatnich dekadach jego aktywność rozszerzyła się także o prowadzenie audycji radiowych. Został też dziennikarzem internetowym publikującym w Sieci, a kilka lat temu zaczął także prowadzić własny podcast, dodając ten sposób komunikacji ze słuchaczami do wielu wcześniejszych. To jeszcze nie wszystko, gdyż Henry Rollins to także aktywista zaangażowany w walkę o prawa człowieka i szereg akcji o charakterze humanitarnym. Często wypowiada się na temat równości w odniesieniu do różnych dziedzin życia. Wspiera też weteranów, jak również włącza się w najróżniejsze inicjatywy charytatywne.

Fot. główna: Ross Halfin, mat. prasowe fource.pl, organizatora występów w Polsce, w ramach Good To See You 2023