Wodecki Twist Festiwal po raz szósty (relacja), 2-4.06.2023, Kraków

Sześć lat temu, śmierć wybitnego polskiego piosenkarza Zbigniewa Wodeckiego wstrząsnęła sceną muzyczną. W hołdzie jego pamięci, córka artysty, Kasia Wodecka-Stubbs, utworzyła fundację mającą na celu kultywowanie jego dziedzictwa, co zaowocowało festiwalem muzycznym znanym jako Wodecki Twist. Tegoroczna, szósta edycja odbyła się od 2 do 4 czerwca, serwując uczestnikom bogatą ofertę muzyczną.

Zjednoczone głosy w hołdzie dla Mistrza

Festiwal rozpoczął się od tradycyjnego prologu, podczas którego setki głosów odśpiewało jeden z najpopularniejszych utworów Wodeckiego. Dziesięć chórów pod batutą Zygmunta Magiery zjednoczyło swoje siły, wykonując piosenkę na tle wieży Kościoła Mariackiego – był to niewątpliwie jeden z najbardziej poruszających momentów festiwalu.

Koncert pod gołym niebem: Trio de Janeiro

Pierwszy koncert festiwalu miał charakter kameralny i odbył się na krakowskich Plantach. Trio de Janeiro, składające się z saksofonisty Marka Pospieszalskiego, perkusisty Qby Janickiego i basisty Piotra Zabrodzkiego, odważnie zaprezentowało improwizowane i eksperymentalne wersje utworów Wodeckiego. Wydarzenie, oczywiście bezpłatne, spotkało się z ciepłym przyjęciem słuchaczy.

Wspomnienia i anegdoty:dyskusje radiowe na żywo

W tym roku festiwal po raz pierwszy współpracował z Radiem Nowy Świat. Sala bankietowa Teatru im. Słowackiego stała się tymczasowym studiem radiowym, skąd transmitowano dwie audycje na żywo. Dyrektor festiwalu, Kasia Wodecka-Stubbs, i kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz dzielili się anegdotami i wzruszającymi wspomnieniami o Zbigniewie Wodeckim.

Nagroda “W” dla Wojciecha Manna

Fundacja co roku wręcza “Nagrodę W” osobom zasłużonym dla twórczości Wodeckiego. Tym razem otrzymał ją Wojciech Mann, autor tekstu do pierwszego przeboju Wodeckiego “Znajdziesz mnie znowu”. Choć Mann nie mógł osobiście przybyć na ceremonię, technologia umożliwiła mu odebranie nagrody na odległość.

Oczarowanie festiwalu

Pierwszy z dwóch głównych koncertów festiwalowych, zatytułowany “OCZAROWANIE”, odbył się w pięknej Sali Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 3 czerwca 2023. Koncert, prowadzony przez Magdę Miśkę-Jackowską, został zaplanowany przez Tomasza Szymusia i Kasię Wodecką-Stubbs. Artyści tacy jak Alicja Majewska, Olga Szomańska, Kuba Badach i Sławek Uniatowski przypomnieli publiczności przeboje z repertuaru Pana Zbigniewa, nadając im osobisty charakter.

Nostalgia za latami 90-tymi

Drugi koncert, “SWEET 90’s”, oparty na pomysle Kamila Patera, prezentował młode pokolenie wokalistów wykonujących piosenki Wodeckiego w nowych aranżacjach. Koncert był pełen niespodzianek, a młodzi wykonawcy, tak jak Dawid Tyszkowski, zaskoczyli publiczność swoją świeżą interpretacją znanych utworów. Młode pokolenie artystów dodało nowy wymiar do klasycznego repertuaru, wykonując utwory Wodeckiego bez żadnego bagażu i ciśnienia.

Nowe pokolenie polskich śpiewaków

Koncert dał publiczności okazję do odkrycia talentów młodego pokolenia polskich wokalistów. Wyróżnili się między innymi Wiktor Dyduła, Wiktor Waligóra i Piotr Odoszewski. Natalia Przybysz, znana już artystka, zasłynęła swoim wykonaniem “Rzuć to wszystko co złe”.

Letnie Oczarowanie: trasa wakacyjna

Festiwal zakończył się niedzielnym chilloutem w Forum Przestrzeniach, ale to nie koniec. Festiwal będzie kontynuowany w ramach letniej trasy “Letnie Oczarowanie”, podczas której artyści będą wykonywać przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Trasa obejmie co najmniej 9 koncertów w różnych miejscach Polski.

Dalsze informacje na temat nadchodzących koncertów znajdą Państwo w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.

Festiwal Wodecki Twist z każdym rokiem staje się coraz ważniejszym punktem w kalendarzu kulturalnym Polski. To hołd dla niezwykłego artysty, ale także miejsce spotkań i odkrywania nowych talentów, łącząc nostalgiczny sentyment z nowoczesnym podejściem do muzyki. Bez wątpienia Wodecki byłby dumny.

Zdjęcia: Ada i Sobiesław Pawlikowscy dla Wodecki Twist Festival